Germicídne žiariče sú v čase epidémií na nezaplatenie

Publikované:

,

Doma či na pracovisku trávime veľké množstvo času, a preto si zaslúžime dýchať zdravotne neškodný vzduch, nielen v čase chrípkových epidémií. Vedeli ste, že germicídne žiariče vyžarujú UV žiarenie ničiace mikroorganizmy vo vzduchu i na plochách ?

Miesta, ktoré germicídne žiariče vítajú:

Vo všetkých uzavretých priestoroch sa počas dňa objavujú mikroorganizmy, bez ohľadu na to, či je v miestnosti jeden alebo viac ľudí. V domácnostiach, v obchodoch, v školách, škôlkach, vo výrobných halách, v laboratóriách, sanatóriách, ambulanciách alebo nemocniciach sa to mikroorganizmami len tak hemží, a to obzvlášť v období chrípkových epidémií. Preto sa okrem dezinfekcie povrchov čistiacimi prostriedkami a častému umývaniu rúk uchyľujeme aj k iným alternatívám – čističkám vzduchu alebo germicídnym žiaričom, ktoré nás baktérií a vírusov zbavujú v priebehu dňa alebo v čase, keď v miestnosti nie sme prítomní. A že je to skvelá vec, o tom niet pochýb. Veď koľkokrát v roku my a naše deti bojujeme proti rôznym vírusom ?

Germicídne žiariče
Priame alebo nepriame:

Germicídne žiariče čistia vzduch a povrchy prostredníctvom UV žiarenia, ktoré je škodlivé nielen pre mikroorganizmy, ale aj pre nás ľudí. Práve preto sa môžeme rozhodovať medzi dvoma druhmi prístrojov. Uzavreté germicídne žiariče môžu pracovať aj v našej prítomnosti, pretože miestnosť ožarujú nepriamo. Zdroj UV žiarenia je schovaný v tube, v ktorej prúdi vzduch a filtruje sa – špinavý vzduch vchádza, dezinfikovaný vychádza. Medzi nepriamymi germicídnymi žiaričmi nájdeme také, ktoré sa upevňujú na stenu, alebo žiariče pohyblivé, ktoré umiestňujeme tam, kde sú potrebné. Priame germicídne žiariče sú otvorené, preto sú pre nás škodlivé. Vzduch aj predmety (aj steny, koberce), ktoré potrebujeme vydezinfikovať, radšej čistíme v čase našej neprítomnosti. Stačí nastaviť časovač alebo prostredníctvom diaľkového ovládača prístroj manuálne zapnúť a vypnúť.

Germicídne žiariče
Germicídne žiariče pre rôzne potreby:

Pri nákupe germicídneho žiariča treba brať do úvahy jeho výkon a plochu, ktorú potrebujeme od mikroorganizmov očistiť. Germicídne žiarenie je UV žiarenie typu C a má schopnosť vzduch a predmety sterilizovať natoľko, že úplne zabráni deleniu buniek. V germicídnych žiaričoch sa využívajú špeciálne typy žiariviek, ktoré prepúšťajú UV žiarenie, no treba ich s pravidelnosťou obmieňať, aby túto vlastnosť nestratili. V miestnosti, kde sa pohybujú ľudia, sú najbezpečnejšou voľbou uzavreté, ktoré vzduch dezinfikujú bez toho, aby ničili naše zdravie.